| Global Score | |
| 35.1 | 77.3 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.89 x 1.93 x 0.58 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.26 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 200.00 | $ 205.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 188 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.2 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 23,55 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 220 x 176 video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Polymer Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 398 hours standby time 3.7 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.24 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 is a lot better than the LG VX8600, having a overall score of 77.3 against 35.1. Galaxy S4 is a heavier but notably thinner phone than the LG VX8600. The Galaxy S4 features a much better looking screen than LG VX8600, because it has a much higher 1920 x 1080 resolution and a way greater display pixel density.
Samsung Galaxy S4 counts with a much greater processing power than LG VX8600, because it has a GPU and a greater number of cores (and they are faster). Samsung Galaxy S4 features a much bigger storage capacity for applications and games than LG VX8600, because it has 31,98 GB more internal memory. The Samsung Galaxy S4 shoots way better photos and videos than LG VX8600, because it has a much higher 1920x1080 video definition and a way more mega-pixels camera in the back.
The Samsung Galaxy S4 counts with a way better battery duration than LG VX8600, because it has 2600mAh of battery capacity.
Galaxy S4 costs a little more money than LG VX8600, but it's still a great choice, as you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.