| Global Score | |
| 23.7 | 85.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-10 |
| 5.10 x 1.90 x 1.00 inches | 5.59 x 2.76 x 0.28 inches |
| 5.00 ounces | 4.66 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| -- | Aluminium and Glass |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 2500.00 | $ 2619.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.1 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 576 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 9.9 |
| Performance | |
| -- | Exynos 7 Octa 7420 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2100 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| GPU | Mali-T760 MP8 (650 MHz) GPU |
| 5.76 | 10.08 |
| Storage | |
| -- | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 10.1 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (4K) video resolution |
| 0 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Ni-MH Battery | 2600mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 145 hours standby time 3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S6 Edge has a score of 85.7, which is way better than Motorola 2260's 23.7 overall score. The Galaxy S6 Edge body is notably thinner and a bit lighter than the Motorola 2260. Galaxy S6 Edge counts with a really superior hardware performance than Motorola 2260, because it has a 64 bits processing unit, 8 more cpu cores and a graphics co-processor.
Samsung Galaxy S6 Edge has a lot better looking screen than Motorola 2260. The Galaxy S6 Edge counts with a lot better camera than Motorola 2260. The Galaxy S6 Edge has much more memory to install applications and games or saving photos and videos than Motorola 2260. Galaxy S6 Edge has a really longer battery life than Motorola 2260.
Galaxy S6 Edge costs a bit more than Motorola 2260, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.