| Global Score | |
| 34.2 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Linux | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.77 x 2.04 x 0.85 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 4.31 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 199.00 | $ 205.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 200 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6.3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7 |
| Battery Life | |
| 850mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 200 hours standby time 4 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.32 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Samsung Galaxy S4 is much better than Motorola A1200 Ming, with a 77.3 score against 34.2. The Samsung Galaxy S4 is a just a bit heavier but a lot thinner cellphone than the Motorola A1200 Ming. The Samsung Galaxy S4 has Android 4.4.2 operating system, and Motorola A1200 Ming counts with Linux operating system.
The Galaxy S4 features a much more powerful processor than Motorola A1200 Ming, because it has an additional graphics processor and 4 more cores. The Galaxy S4 counts with a much better looking display than Motorola A1200 Ming, because it has a much greater screen pixels density and a lot higher resolution of 1920 x 1080.
The Galaxy S4 features much more storage capacity for applications and games than Motorola A1200 Ming. Galaxy S4 has a way better battery life than Motorola A1200 Ming, because it has 2600mAh of battery capacity. Galaxy S4 captures much better photographs and videos than Motorola A1200 Ming, because it has a lot more mega pixels back camera.
Samsung Galaxy S4 costs a bit more than Motorola A1200 Ming, but it's still a good choice, as you can get a better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.