| Global Score | |
| 33.6 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.80 x 1.80 x 0.60 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 2.60 ounces | 4.62 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 128 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.4 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD (up to 4 GB) external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.56 | 7.56 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 480 hours standby time 5 hours talk time | 17 hours talk time |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S4 has an overall score of 78.2, which is much better than Motorola BALI's score of 33.6. Samsung Galaxy S4's design is heavier but thinner than Motorola BALI. The Galaxy S4 features a lot better display than Motorola BALI, because it has a much bigger display, a much higher resolution of 1920 x 1080 and a lot more pixels per inch of screen.
Samsung Galaxy S4 counts with much more storage capacity to install applications and games than Motorola BALI, because it has a slot for external memory cards that supports up to 64 GB. The Galaxy S4 has a much better hardware performance than Motorola BALI, because it has an additional graphics processing unit and a greater number of cores.
The Galaxy S4 shoots greater photographs and videos than Motorola BALI, because it has a much more mega-pixels back-facing camera. Galaxy S4 counts with a really longer battery lifetime than Motorola BALI.
Galaxy S4 is a bit more expensive than the Motorola BALI, but it's still a good choice, because you can get a better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.