| Global Score | |
| 25.9 | 65.5 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.3, 4.2.2, 4.2.1, 4.2, 4.1.2, 4.1, 4.0.4, 4.0.1, 4.0 |
| -- | 2011-10-19 |
| 3.96 x 1.79 x 0.86 inches | 5.33 x 2.67 x 0.35 inches |
| 3.00 ounces | 4.76 ounces |
| -- | Gray and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.7 inches |
| 96 x 55 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 58 pixels per inch | 312 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.5 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | TI OMAP4460 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | PowerVR SGX540 (200 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.01 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 5.8 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.80 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 7.81 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.1 | 4.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1750mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 450 hours standby time 11.7 hours talk time | 290 hours standby time 17.7 hours talk time |
| 1.36 | 3.6 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Nexus has a general score of 65.5, which is a lot better than the Motorola C139's 25.9 global score. The Samsung Galaxy Nexus is a notably heavier but thinner phone than the Motorola C139. Samsung Galaxy Nexus features a very superior processor than Motorola C139, because it has a larger number of cores and an extra GPU.
The Galaxy Nexus counts with a much better looking display than Motorola C139, because it has a way better 1280 x 720px resolution and a lot better screen pixel density. The Galaxy Nexus has a way bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than Motorola C139. The Samsung Galaxy Nexus has a much longer battery lifetime than Motorola C139.
The Galaxy Nexus captures greater pictures and videos than Motorola C139.
The Galaxy Nexus costs exactly the same than Motorola C139.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.