| Global Score | |
| 35.9 | 66.1 |
| Basic Information | |
| Motorola | Sony |
| -- | Android 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-10-01 |
| 4.06 x 2.36 x 0.39 inches | 5.09 x 2.65 x 0.37 inches |
| 3.07 ounces | 5.22 ounces |
| -- | Black, Gray and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 120.00 | $ 125.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 4.5 inches |
| 320 x 240 pixels (QVGA) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| -- | TFT |
| 167 pixels per inch | 326 pixels per inch |
| Capacitive | Capacitive, Multi-touch |
| 5.8 | 8.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.37 |
| Storage | |
| 51,2 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.4 | 5.72 |
| Camera | |
| 3.00 MP | 13.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 5.06 | 8.8 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM, Dual SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7 |
| Battery Life | |
| 910mAh Battery | 1850mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 680 hours standby time 8.3 hours talk time | 450 hours standby time 7 hours talk time |
| 2.4 | 3.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 3.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Xperia TL has an overall score of 66.1, which is way better than Motorola EX119's 35.9 overall score. Xperia TL's design is a lot heavier but just a little bit thinner than Motorola EX119. The Sony Xperia TL counts with a way better hardware performance than Motorola EX119, because it has 2 more processing cores and an additional graphics processor.
The Xperia TL features a much sharper display than Motorola EX119, because it has a way better resolution of 1280 x 720, a way bigger display and a much higher pixel quantity per screen inch. Xperia TL has a greater camera than Motorola EX119, because it has a camera with a much better 13 mega-pixels resolution.
The Xperia TL has a superior memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Motorola EX119, because it has 16 GB internal storage capacity. Sony Xperia TL has a superior battery lifetime than Motorola EX119, because it has 1850mAh of battery capacity instead of 910mAh.
The Sony Xperia TL costs a bit more than Motorola EX119, but you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.