| Global Score | |
| 23.9 | 46.6 |
| Basic Information | |
| Motorola | Huawei |
| -- | Android 2.3 |
| -- | 2012-06-08 |
| 5.00 x 2.30 x 1.40 inches | 4.80 x 2.42 x 0.42 inches |
| 6.63 ounces | 4.93 ounces |
| $ 50.00 | $ 50.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.5 inches |
| -- | 320 x 480 pixels |
| -- | LCD |
| -- | 165 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 6.5 |
| processor | Single-Core 800 MHz processor |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 7.02 |
| Storage | |
| -- | 154,62 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 2.02 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 0 | 5.83 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| 0 | 5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1880mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 90 hours standby time 3.6 hours talk time | 105 hours standby time 3.3 hours talk time |
| 1.36 | 3.76 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer and Proximity Sensor |
The Huawei Activa 4G is way better than Motorola i305, with a 46.6 score against 23.9. The Huawei Activa 4G construction is incredibly lighter and extremely thinner than the Motorola i305. The Huawei Activa 4G features a lot better screen than Motorola i305. The Huawei Activa 4G has a lot better performance than Motorola i305, because it has more cpu cores.
The Huawei Activa 4G has a much bigger storage for applications, games, photos and videos than Motorola i305, because it has a slot for an external memory card that admits a maximum of 32 GB. Huawei Activa 4G features a much better camera than Motorola i305. Huawei Activa 4G features a way better battery life than Motorola i305.
The Huawei Activa 4G and the Motorola i305 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.