| Global Score | |
| 29.2 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.70 x 1.80 x 0.50 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.70 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 200.00 | $ 205.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 130 x 130 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 123 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.4 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 91 hours standby time 3.1 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.56 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S4 has a general score of 77.3, which is much better than the Motorola i335's overall score of 29.2. Galaxy S4 is a notably thinner but somewhat heavier cellphone than the Motorola i335. The Galaxy S4 counts with a very superior CPU than Motorola i335, because it has a greater number of cores and a graphics processor.
Galaxy S4 has a much more vibrant display than Motorola i335, because it has a lot more pixels per inch of display and a way higher resolution of 1920 x 1080 pixels. Galaxy S4 counts with a lot bigger memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Motorola i335, because it has a slot for an SD memory card that holds up to 64 GB.
The Galaxy S4 counts with a much better battery lifetime than Motorola i335, because it has a 2600mAh battery size. Galaxy S4 features a very superior camera than Motorola i335.
The Galaxy S4 costs a little more than Motorola i335, but it's still a good choice, as you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.