| Global Score | |
| 28.2 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.86 x 1.89 x 0.77 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 4.52 ounces | 4.62 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 160.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 1.8 inches | 5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 114 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0 | 7 |
| Battery Life | |
| 1100mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 168 hours standby time 3.5 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.72 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S4 is a lot better than Motorola i410, having a global score of 78.2 against 28.2. Samsung Galaxy S4 is a a little bit heavier but extremely thinner device than Motorola i410. Galaxy S4 features a much more vibrant display than Motorola i410, because it has a lot more pixels per inch of display, a lot larger screen and a much higher 1920 x 1080 resolution.
The Galaxy S4 features a very superior CPU than Motorola i410, because it has more cores and a graphics co-processor. Galaxy S4 captures way better pictures and videos than Motorola i410. The Galaxy S4 counts with a much better storage for games and applications than Motorola i410, because it has a SD extension slot that allows a maximum of 64 GB.
Galaxy S4 has a much better battery duration than Motorola i410, because it has 2600mAh of battery capacity.
In addition to being the best phone in our current comparison, Galaxy S4 is also the cheapest one, which makes it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.