| Global Score | |
| 28.5 | 46.6 |
| Basic Information | |
| Motorola | Huawei |
| -- | Android 2.3 |
| -- | 2012-06-08 |
| 3.45 x 1.96 x 1.01 inches | 4.80 x 2.42 x 0.42 inches |
| 4.77 ounces | 4.93 ounces |
| $ 50.00 | $ 50.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.5 inches |
| 176 x 220 pixels | 320 x 480 pixels |
| TFT | LCD |
| -- | 165 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 6.5 |
| processor | Single-Core 800 MHz processor |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 7.02 |
| Storage | |
| 25,6 MB internal memory | 154,62 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.3 | 2.02 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 3.63 | 5.83 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| 0 | 5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1880mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 65 hours standby time 2.8 hours talk time | 105 hours standby time 3.3 hours talk time |
| 1.36 | 3.76 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Huawei Activa 4G has a global score of 46.6, which is much better than Motorola i860's overall score of 28.5. Huawei Activa 4G is a a little bit heavier but a lot thinner cellphone than the Motorola i860. Huawei Activa 4G features a much better performance than Motorola i860, because it has a larger number of cores.
The Huawei Activa 4G counts with a way better looking screen than Motorola i860, because it has a way better resolution of 480 x 320. Huawei Activa 4G features a very superior memory to install games and applications than Motorola i860, because it has a SD extension slot that supports a maximum of 32 GB and 129,02 MB more internal storage capacity.
Huawei Activa 4G counts with a very superior camera than Motorola i860, because it has a camera in the back with lot more mega-pixels. Huawei Activa 4G counts with a very superior battery duration than Motorola i860.
Huawei Activa 4G and the Motorola i860 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.