| Global Score | |
| 35.9 | 66.1 |
| Basic Information | |
| Motorola | Sony |
| Windows Mobile Standard 6.0 | Android 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-10-01 |
| 4.60 x 2.55 x 0.46 inches | 5.09 x 2.65 x 0.37 inches |
| 4.58 ounces | 5.22 ounces |
| -- | Black, Gray and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 120.00 | $ 125.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 4.5 inches |
| 320 x 240 pixels (QVGA) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | TFT |
| 167 pixels per inch | 326 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 8.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 96 MB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.37 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| miniSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 5.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 8.8 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 1170mAh Li-Ion Battery | 1850mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 212 hours standby time 4.6 hours talk time | 450 hours standby time 7 hours talk time |
| 2.8 | 3.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 3.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia TL is a lot better than Motorola Q9m, getting a 66.1 score against 35.9. Xperia TL is a heavier but somewhat thinner device than Motorola Q9m. Xperia TL counts with Android 4.1 operating system, while Motorola Q9m comes with Windows Mobile Standard 6.0 operating system. Sony Xperia TL counts with a much more vibrant display than Motorola Q9m, because it has a much higher resolution of 1280 x 720, a much better pixel count per screen inch and a really bigger display.
Sony Xperia TL features a lot better processing power than Motorola Q9m, because it has an additional graphics co-processor, 928 MB more RAM memory and a greater number of cores. The Xperia TL captures much better videos and photos than Motorola Q9m, because it has a back facing camera with a lot higher resolution.
The Xperia TL features a way bigger storage for games and applications than Motorola Q9m. The Xperia TL has a much longer battery performance than Motorola Q9m, because it has 1850mAh of battery capacity.
The Xperia TL is a bit more expensive than the Motorola Q9m, but it's still a great deal, as you can get a better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.