| Global Score | |
| 33.2 | 79.5 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 3.70 x 2.20 x 1.00 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 4.20 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 360.00 | $ 365.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.7 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 128 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.5 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.51 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 1140mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 446 hours standby time 5.8 hours talk time | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 2.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Note 3 is much better than the Motorola Quantico, having a 79.5 score against 33.2. Samsung Galaxy Note 3 is a noticeably heavier but a lot thinner phone than the Motorola Quantico. The Samsung Galaxy Note 3 has a much powerful processing unit than Motorola Quantico, because it has a greater number of cores (and faster) and an extra graphics processing unit.
The Samsung Galaxy Note 3 counts with a much more vibrant display than Motorola Quantico, because it has a much better resolution of 1920 x 1080px, a really larger display and a lot better count of pixels per inch in the screen. The Samsung Galaxy Note 3 features a much greater storage to install games and applications than Motorola Quantico.
Galaxy Note 3 counts with a superior battery duration than Motorola Quantico, because it has a 181 percent bigger battery size. The Galaxy Note 3 captures much better photographs and videos than Motorola Quantico, because it has a back-facing camera with a lot higher 13 mega-pixels resolution.
The Galaxy Note 3 costs a bit more than Motorola Quantico, but it's still a great choice, because you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.