| Global Score | |
| 33 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.70 x 2.24 x 0.70 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.81 ounces | 4.62 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 128 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.4 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 480 hours standby time 5 hours talk time | 17 hours talk time |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S4 is much better than Motorola RAMBLER, with a 78.2 score against 33. The Samsung Galaxy S4 is a heavier but much thinner phone than Motorola RAMBLER. Galaxy S4 has a much better performing processor than Motorola RAMBLER, because it has a GPU and more processing cores. Samsung Galaxy S4 counts with a way better screen than Motorola RAMBLER, because it has a way better screen pixels density, a much larger screen and a lot higher resolution of 1920 x 1080.
Galaxy S4 features a way bigger storage capacity to store more apps and games than Motorola RAMBLER, because it has a SD card slot that holds a maximum of 64 GB. The Samsung Galaxy S4 counts with a very superior camera than Motorola RAMBLER, because it has a way higher resolution back facing camera.
Galaxy S4 features a way better battery performance than Motorola RAMBLER.
The Galaxy S4 costs a bit more money than the Motorola RAMBLER, but it's still a great choice, as you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.