| Global Score | |
| 75.7 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| -- | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 400.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5.6 inches |
| 2640 x 1080 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| P-OLED | Super AMOLED |
| 413 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| 1400 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.1 | 9.6 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Adreno GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 32.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 8.91 | 9.9 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 3800mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 18 hours talk time |
| 5.76 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Note Edge is a little bit better than the Motorola razr Plus (2024), with an 81.7 score against 75.7. These phones have Android OS, but the Samsung Galaxy Note Edge has the older 5.0 version and Motorola razr Plus (2024) has Android 14 version. Galaxy Note Edge features a very superior processing power than Motorola razr Plus (2024), because although it has 5 GB lesser RAM, it also counts with a higher number of faster cores and a graphics processor.
Samsung Galaxy Note Edge has a little more vivid screen than Motorola razr Plus (2024), because although it has a quite smaller screen, it also counts with more pixels per inch of display and a slightly better resolution of 2560 x 1440 pixels. Samsung Galaxy Note Edge shoots much better videos and photos than Motorola razr Plus (2024), because although it has lower 30 fps video frame rate, and they both have the same (4K) video quality, the Samsung Galaxy Note Edge also counts with a back camera with a lot higher 16 mega pixels resolution.
Motorola razr Plus (2024) has much more memory capacity to store more games and applications than Galaxy Note Edge, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage capacity. The Motorola razr Plus (2024) has better battery life than Samsung Galaxy Note Edge, because it has 3800mAh of battery capacity against 3000mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.