| Global Score | |
| 32.8 | 73.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.3 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.85 x 2.06 x 0.53 inches | 5.95 x 3.13 x 0.31 inches |
| 3.49 ounces | 5.43 ounces |
| -- | Brown |
| $ 99.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 101 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.2 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| 3.63 | 6.93 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| 0.1 | 5.9 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 307 hours standby time 3.6 hours talk time | 370 hours standby time 16 hours talk time |
| 2.4 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Round has an overall score of 73.2, which is much better than the Motorola RAZR V3a's 32.8 general score. The Galaxy Round design is notably heavier but incredibly thinner than the Motorola RAZR V3a. The Samsung Galaxy Round counts with a much more powerful CPU than Motorola RAZR V3a, because it has a GPU and a larger number of faster cores.
Samsung Galaxy Round counts with a much more vibrant screen than Motorola RAZR V3a, because it has a lot higher display density and a lot better resolution of 1920 x 1080 pixels. Galaxy Round has a much greater memory to install applications and games than Motorola RAZR V3a, because it has a SD memory slot that allows up to 64 GB.
Samsung Galaxy Round has a much longer battery life than Motorola RAZR V3a, because it has a 211 percent bigger battery capacity. The Galaxy Round counts with a much better camera than Motorola RAZR V3a, because it has a much more mega pixels back facing camera.
Samsung Galaxy Round not only is the best devices between the ones we are comparing here, but it's also cheap compared to the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.