| Global Score | |
| 35.2 | 73.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Linux | Android 4.3 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.37 x 2.02 x 0.57 inches | 5.95 x 3.13 x 0.31 inches |
| 4.26 ounces | 5.43 ounces |
| -- | Brown |
| $ 99.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 167 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 8,19 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| SD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.2 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| 320 x 240 (QVGA) video resolution | -- |
| 4.73 | 6.93 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 0.2 | 5.9 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 235 hours standby time 7 hours talk time | 370 hours standby time 16 hours talk time |
| 2.56 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Galaxy Round has a global score of 73.2, which is much better than Motorola ROKR E6's score of 35.2. Galaxy Round comes with Android 4.3 operating system, while Motorola ROKR E6 has Linux operating system. The Galaxy Round is a a lot thinner but noticeably heavier phone than the Motorola ROKR E6.
Galaxy Round has a lot better looking screen than Motorola ROKR E6, because it has a way bigger screen, a much better pixels number per inch of screen and a much higher 1920 x 1080 resolution. The Samsung Galaxy Round has a much bigger storage capacity for applications and games than Motorola ROKR E6, because it has 31,99 GB more internal storage capacity.
Galaxy Round counts with an extremely better processor than Motorola ROKR E6, because it has more CPU cores and an additional GPU. Samsung Galaxy Round counts with a really longer battery lifetime than Motorola ROKR E6, because it has 2800mAh of battery capacity instead of 1000mAh. The Galaxy Round features a much better camera than Motorola ROKR E6, because it has a back facing camera with lot more megapixels.
Despite of being the best phone of the ones in this comparison, Samsung Galaxy Round is also cheap compared to the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.