| Global Score | |
| 25 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 4.17 x 1.57 x 0.59 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.49 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 399.00 | $ 400.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| 98 x 64 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 7.3 |
| Battery Life | |
| -- | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 120 hours standby time 5 hours talk time | 18 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
Samsung Galaxy Note Edge has a global score of 81.7, which is a lot better than the Motorola T191's overall score of 25. Samsung Galaxy Note Edge's construction is way thinner but noticeably heavier than Motorola T191. The Samsung Galaxy Note Edge has a way better processing power than Motorola T191, because it has a graphics processor and a larger number of cores.
The Samsung Galaxy Note Edge features a much sharper display than Motorola T191, because it has a much better resolution of 2560 x 1440. The Samsung Galaxy Note Edge has a way bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Motorola T191, because it has a SD card slot that supports a maximum of 128 GB.
Samsung Galaxy Note Edge features a way better battery lifetime than Motorola T191. Galaxy Note Edge counts with a way better camera than Motorola T191.
The Galaxy Note Edge costs a bit more money than the Motorola T191, but it's still a convenient choice, as you can get a better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.