| Global Score | |
| 23.7 | 81.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-10 |
| 3.70 x 2.80 x 1.10 inches | 5.59 x 2.76 x 0.28 inches |
| 5.60 ounces | 4.66 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| -- | Aluminium and Glass |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 350.00 | $ 340.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.1 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 576 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 9.9 |
| Performance | |
| -- | Exynos 7 Octa 7420 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2100 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| GPU | Mali-T760 MP8 (650 MHz) GPU |
| 5.76 | 10.08 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 5.8 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (4K) video resolution |
| 0 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2600mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 72 hours standby time 3.3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S6 Edge is a lot better than Motorola V100, with a overall score of 81.8 against 23.7. The Galaxy S6 Edge is a somewhat lighter and way thinner cellphone than the Motorola V100. Samsung Galaxy S6 Edge features a much sharper display than Motorola V100. The Galaxy S6 Edge features a much faster CPU than Motorola V100, because it has a 64-bit processor, a GPU and a higher number of faster cores.
Galaxy S6 Edge features much more storage to store more games and applications than Motorola V100. Samsung Galaxy S6 Edge has a very superior camera than Motorola V100. The Samsung Galaxy S6 Edge counts with a superior battery lifetime than Motorola V100.
Even being the best phone between the ones we are comparing, Samsung Galaxy S6 Edge is also cheaper than the Motorola V100, making it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.