| Global Score | |
| 30.7 | 60.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | HTC |
| -- | Android 4.0, 2.3.4 |
| -- | 2011-11-03 |
| -- | 5.08 x 2.58 x 0.54 inches |
| 3.20 ounces | 6.00 ounces |
| $ 89.00 | $ 85.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.3 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | S-LCD |
| -- | 342 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S3 MSM8660 chipset |
| processor | Dual-Core 1500 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Qualcomm Adreno 220 GPU |
| 5.76 | 8.1 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 5.72 |
| Camera | |
| 1.20 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 4.4 | 7.48 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | -- |
| 0.2 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1620mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 120 hours standby time 6 hours talk time | 261 hours standby time 6.7 hours talk time |
| 1.36 | 3.44 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The HTC Rezound is much better than Motorola V1000, getting a 60.7 score against 30.7. The HTC Rezound has a lot better display than Motorola V1000, because it has a way higher 1280 x 720px resolution. HTC Rezound features a very superior performance than Motorola V1000, because it has more CPU cores.
HTC Rezound takes much better photographs and videos than Motorola V1000, because it has a back facing camera with a lot better 8 mega-pixels resolution. The HTC Rezound features a very superior memory capacity to install games and applications than Motorola V1000. The HTC Rezound counts with a very superior battery performance than Motorola V1000.
Even being the best phone of the ones we compare here, the HTC Rezound is also the cheapest, making it a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.