| Global Score | |
| 30.7 | 60.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.1.2, 4.0.4, 2.3.6, 2.3.4 |
| -- | 2011-08-30 |
| -- | 5.11 x 2.74 x 0.38 inches |
| 3.20 ounces | 4.60 ounces |
| -- | Black and White |
| $ 89.00 | $ 85.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 480 x 800 pixels |
| TFT | Super AMOLED Plus |
| -- | 207 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos chipset |
| processor | Exynos (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 7.83 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 5.72 |
| Camera | |
| 1.20 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.4 | 7.37 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, GPRS and GSM | EV-DO A and CDMA |
| SIM | -- |
| 0.2 | 3.2 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 120 hours standby time 6 hours talk time | 252 hours standby time 8.7 hours talk time |
| 1.36 | 3.68 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Epic 4G Touch has a score of 60.8, which is much better than Motorola V1000's 30.7 overall score. Samsung Epic 4G Touch counts with a really superior hardware performance than Motorola V1000, because it has a higher number of faster cores. Samsung Epic 4G Touch has an incredibly better screen than Motorola V1000, because it has a much higher resolution of 800 x 480.
Samsung Epic 4G Touch captures much better photographs and videos than Motorola V1000, because it has a back camera with a way better resolution. The Samsung Epic 4G Touch counts with a superior storage to install games and applications than Motorola V1000. The Samsung Epic 4G Touch counts with a much longer battery duration than Motorola V1000.
Even being the best phone of the ones we compare here, Samsung Epic 4G Touch is also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.