| Global Score | |
| 28.6 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.30 x 1.70 x 0.95 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 2.82 ounces | 4.62 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 149.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 128 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| CSTN | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 1,84 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 820mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 340 hours standby time 7.2 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.32 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 has an overall score of 78.2, which is way better than Motorola V220's 28.6 score. Galaxy S4's design is a lot heavier but incredibly thinner than the Motorola V220. The Samsung Galaxy S4 features a much more vibrant screen than Motorola V220, because it has a way higher 1920 x 1080 resolution.
The Galaxy S4 has a way bigger storage capacity for applications, games, photos and videos than Motorola V220, because it has more internal storage capacity and a slot for SD memory cards that supports up to 64 GB. Galaxy S4 features an extremely better CPU than Motorola V220, because it has more cores and an extra graphics co-processor.
The Samsung Galaxy S4 counts with a way better camera than Motorola V220, because it has a back facing camera with a much better 13 megapixels resolution. Galaxy S4 counts with a very superior battery duration than Motorola V220, because it has a 2600mAh battery size.
The Galaxy S4 costs a bit more money than the Motorola V220, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.