| Global Score | |
| 28.3 | 73.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.3 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.74 x 1.77 x 0.67 inches | 5.95 x 3.13 x 0.31 inches |
| 3.17 ounces | 5.43 ounces |
| -- | Brown |
| $ 95.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 1.6 inches | 5.7 inches |
| 128 x 128 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| LCD | Super AMOLED |
| 113 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| 0 | 6.93 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 0.1 | 5.9 |
| Battery Life | |
| 940mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 432 hours standby time 6.5 hours talk time | 370 hours standby time 16 hours talk time |
| 2.48 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Round has a global score of 73.2, which is much better than Motorola W260g's 28.3 global score. The Samsung Galaxy Round is a way heavier but much thinner phone than Motorola W260g. The Galaxy Round counts with a lot better looking screen than Motorola W260g, because it has a lot larger display, a way better 1920 x 1080 pixels resolution and a much better pixel quantity per screen inch.
Galaxy Round has a way bigger storage capacity for apps and games than Motorola W260g, because it has a SD card slot that supports up to 64 GB. The Galaxy Round counts with a much better performing processing unit than Motorola W260g, because it has a larger number of cores and an extra GPU. Galaxy Round shoots much clearer photos and videos than Motorola W260g.
Galaxy Round has a superior battery life than Motorola W260g, because it has a 2800mAh battery capacity instead of 940mAh.
Samsung Galaxy Round costs exactly the same than the Motorola W260g.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.