|
|
| Global Score | |
| 32.6 | 57.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 2.3, 2.2, 2.1 |
| -- | 2010-06-18 |
| 3.89 x 1.77 x 0.73 inches | 4.78 x 2.50 x 0.39 inches |
| 3.35 ounces | 4.50 ounces |
| $ 85.00 | $ 85.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4 inches |
| 128 x 160 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | Super AMOLED |
| 114 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 7.6 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 3 chipset |
| processor | ARM Cortex-A8 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | PowerVR SGX540 (200 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.47 |
| Storage | |
| 10,24 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.2 | 5.72 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 5.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (29 fps) (HD) video resolution |
| 3.63 | 6.27 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.3 |
| Battery Life | |
| 850mAh Li-Ion Battery | 1500mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 7.5 hours talk time | 300 hours standby time 5.8 hours talk time |
| 2.32 | 3.28 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Samsung Captivate has an overall score of 57.2, which is way better than the Motorola W376g's 32.6 general score. Samsung Captivate's design is a lot heavier but thinner than the Motorola W376g. Samsung Captivate features a much better looking screen than Motorola W376g, because it has a way higher 800 x 480px resolution and a much better screen pixels density.
The Samsung Captivate counts with an extremely better CPU than Motorola W376g, because it has more CPU cores and an extra GPU. The Samsung Captivate has a lot bigger memory to install applications and games than Motorola W376g, because it has a slot for an SD memory card that admits a maximum of 32 GB and 16 GB internal storage capacity.
The Samsung Captivate takes way better photos and videos than Motorola W376g, because it has a back-facing camera with a lot better 5 MP resolution. Samsung Captivate features a much longer battery life than Motorola W376g, because it has a 1500mAh battery size instead of 850mAh.
Samsung Captivate costs exactly the same than the Motorola W376g, which makes it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.