Motorola W376g is a low end phone, with a 0.3 mega-pixels back side camera. But let's get into a bit more details.
The Motorola W376g has a poor 10,24 MB internal storage, which is quite low for most users having that it doesn't come with an external memory slot.
This cellphone is a little thick for nowadays standards, being as thick as 0.73". This phone feels a bit heavy comparing with today standards, weighting 3.35 oz.
Motorola designed this phone with a low level display, and a 160 x 128 resolution, which makes all pictures and videos look like low resolution media.
This cellphone uses a SIM card for GSM connection.
This phone has only a 0.3 MP back-facing camera.
This cellphone uses a 850 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a demanding device like this. This cellphone has an aproximate stand by time of 250 hours and a talk time of 7.5 hs.
This cellphone is being sold for about 85 dollars, which is high for a phone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Product code: | W376g, W377g |
| Dimensions: | 3.89 x 1.77 x 0.73 inchesMetric9.88 x 4.5 x 1.85 cmImperial |
| Weight: | 3.35 ouncesMetric94.97 gImperial |
| Price: | $ 85.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 10,24 MB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 7.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.