|
|
| Global Score | |
| 32.6 | 58.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.0.4, 2.3.6 |
| -- | 2012-01-10 |
| 3.89 x 1.77 x 0.73 inches | 4.79 x 2.48 x 0.44 inches |
| 3.35 ounces | 4.50 ounces |
| $ 85.00 | $ 85.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4 inches |
| 128 x 160 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | Super AMOLED |
| 114 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 7.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 chipset |
| processor | Scorpion (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Adreno 220 (266 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.28 |
| Storage | |
| 10,24 MB internal memory | 1 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.2 | 2.72 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 3.63 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 4.6 |
| Battery Life | |
| 850mAh Li-Ion Battery | 1750mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 7.5 hours talk time | 230 hours standby time 7 hours talk time |
| 2.32 | 3.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
Galaxy S Blaze 4G has a general score of 58.7, which is a lot better than the Motorola W376g's 32.6 score. The Galaxy S Blaze 4G is a incredibly thinner but noticeably heavier cellphone than Motorola W376g. The Galaxy S Blaze 4G features a much better looking screen than Motorola W376g, because it has a much greater pixel density and a lot better 800 x 480 pixels resolution.
Galaxy S Blaze 4G counts with much more storage for games and applications than Motorola W376g, because it has 1 GB internal memory and a SD memory slot that allows a maximum of 32 GB. The Galaxy S Blaze 4G has a much better performing processing unit than Motorola W376g, because it has a larger number of cores and a graphics co-processor.
Galaxy S Blaze 4G shoots a lot better videos and photos than Motorola W376g, because it has a camera in the back with a much better resolution. Galaxy S Blaze 4G counts with a way better battery lifetime than Motorola W376g, because it has a 106 percent bigger battery size.
The Samsung Galaxy S Blaze 4G costs the same than Motorola W376g.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.