| Global Score | |
| 26.6 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.21 x 1.77 x 0.60 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 2.77 ounces | 4.59 ounces |
| Black, Blue, Gray and Red | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 200.00 | $ 205.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 73 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.8 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 1020mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 816 hours standby time 13 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.64 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Samsung Galaxy S4 is a lot better than Nokia 1800, getting a global score of 77.3 against 26.6. Samsung Galaxy S4's design is extremely heavier but way thinner than the Nokia 1800. Samsung Galaxy S4 features a lot better display than Nokia 1800, because it has a way higher resolution of 1920 x 1080 pixels and a way higher display density.
The Galaxy S4 has an extremely better processing unit than Nokia 1800, because it has an extra graphics co-processor and 4 more cpu cores. The Galaxy S4 has a very superior storage to install applications and games than Nokia 1800, because it has a SD memory slot that holds a maximum of 64 GB. The Galaxy S4 captures much clearer videos and photos than Nokia 1800.
Samsung Galaxy S4 has a really longer battery lifetime than Nokia 1800, because it has a 2600mAh battery size instead of 1020mAh.
The Galaxy S4 is a little more expensive than the Nokia 1800, but it's still a convenient choice, because you can get a better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.