| Global Score | |
| 23.3 | 73.2 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 4.3 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.64 x 1.95 x 0.87 inches | 5.95 x 3.13 x 0.31 inches |
| 3.76 ounces | 5.43 ounces |
| -- | Brown |
| $ 95.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 96 x 65 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| LCD | Super AMOLED |
| -- | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| 0 | 6.93 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 0.2 | 5.9 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 240 hours standby time 5.5 hours talk time | 370 hours standby time 16 hours talk time |
| 2.56 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Round is a lot better than the Nokia 3595, having a 73.2 score against 23.3. Samsung Galaxy Round's design is way heavier but a lot thinner than the Nokia 3595. The Galaxy Round has a much more powerful processing unit than Nokia 3595, because it has a graphics processing unit and a higher number of faster cores.
The Samsung Galaxy Round counts with a much better looking display than Nokia 3595, because it has a much higher resolution of 1920 x 1080. The Galaxy Round counts with a much better camera than Nokia 3595. The Galaxy Round counts with a much bigger storage capacity to store more games and applications than Nokia 3595, because it has a slot for an SD memory card that holds up to 64 GB.
The Galaxy Round features a superior battery lifetime than Nokia 3595, because it has a 2800mAh battery size.
The Galaxy Round and the Nokia 3595 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.