| Global Score | |
| 23.2 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 4.1.2 |
| 2002-11-04 | 2013-01-25 |
| 4.27 x 1.95 x 0.87 inches | 5.14 x 2.67 x 0.47 inches |
| 3.67 ounces | 5.24 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 90.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4 inches |
| 128 x 128 pixels | 480 x 800 pixels |
| LCD | TFT |
| -- | 233 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 7.6 |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.83 |
| Storage | |
| -- | 4 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 3.82 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 4.2 |
| Battery Life | |
| 720mAh Li-Ion Battery | 1700mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 225 hours standby time 3.5 hours talk time | 570 hours standby time 15.1 hours talk time |
| 2.08 | 3.52 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Xcover 2 has a score of 58.9, which is much better than Nokia 5100's 23.2 general score. The Galaxy Xcover 2 construction is much newer and incredibly thinner, but also noticeably heavier than the Nokia 5100. The Galaxy Xcover 2 counts with a much sharper display than Nokia 5100, because it has a lot higher 800 x 480 resolution.
Galaxy Xcover 2 features a much more powerful processor than Nokia 5100, because it has a greater number of cores and an additional graphics processing unit. The Samsung Galaxy Xcover 2 features a way better camera than Nokia 5100. Samsung Galaxy Xcover 2 features a much greater storage to store more apps and games than Nokia 5100, because it has a slot for an external memory card that admits up to 32 GB.
The Samsung Galaxy Xcover 2 counts with a very superior battery duration than Nokia 5100, because it has a 1700mAh battery size against 720mAh.
Galaxy Xcover 2 costs the same than the Nokia 5100.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.