| Global Score | |
| 29.9 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.63 x 1.90 x 0.81 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.67 ounces | 4.62 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 155.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| STN | Super AMOLED |
| 93 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.1 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 5,12 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.2 | 7.56 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 220 x 176 video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7 |
| Battery Life | |
| 700mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 263 hours standby time 3.2 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.08 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 has a global score of 78.2, which is a lot better than the Nokia 5200's 29.9 general score. Galaxy S4's design is noticeably thinner but a lot heavier than the Nokia 5200. The Samsung Galaxy S4 features a much sharper screen than Nokia 5200, because it has a lot higher 1920 x 1080px resolution and a lot more pixels per screen inch.
Samsung Galaxy S4 has a much greater memory for games and applications than Nokia 5200, because it has 32 GB more internal storage. Samsung Galaxy S4 features a much more powerful processing unit than Nokia 5200, because it has a greater number of faster cores and an extra GPU. Samsung Galaxy S4 has a much better battery life than Nokia 5200, because it has a 271 percent larger battery size.
The Galaxy S4 shoots greater videos and photos than Nokia 5200, because it has a way higher 1920x1080 (Full HD) video resolution and a camera with a lot better resolution.
Galaxy S4 costs the same than the Nokia 5200.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.