| Global Score | |
| 32.4 | 56.9 |
| Basic Information | |
| Nokia | Asus |
| Symbian 7.0 | Android 4.4, 4.3 |
| -- | 2014-01-06 |
| 4.64 x 2.04 x 0.70 inches | 5.83 x 2.87 x 0.41 inches |
| 5.29 ounces | 5.11 ounces |
| -- | Black, Gold, Purple, Red and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 90.00 | $ 89.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 208 x 320 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | IPS LCD |
| 191 pixels per inch | 294 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 7.7 |
| Performance | |
| -- | Intel Atom Z2560 chipset |
| processor | Saltwell (Dual-Core 1600 MHz) processor |
| -- | 1 GB (533 MHz) RAM |
| GPU | PowerVR SGX 544MP2 GPU |
| 5.76 | 8.19 |
| Storage | |
| 18,43 MB internal memory | 8 GB internal memory |
| SD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.3 | 5.06 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 7.48 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 4 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 2110mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 275 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Asus ZenFone 5 has an overall score of 56.9, which is a lot better than the Nokia 6708's 32.4 general score. The Asus ZenFone 5 works with Android 4.4 operating system, while Nokia 6708 comes with Symbian 7.0 operating system. The Asus ZenFone 5 is a a little bit lighter and noticeably thinner cellphone than Nokia 6708.
The Asus ZenFone 5 features an incredibly better looking screen than Nokia 6708, because it has a way higher 1280 x 720 resolution and much more pixels per screen inch. Asus ZenFone 5 counts with a really superior hardware performance than Nokia 6708, because it has 2 more cores. The Asus ZenFone 5 has a greater camera than Nokia 6708, because it has a camera in the back with lot more mega-pixels.
The Asus ZenFone 5 has much more memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Nokia 6708, because it has 8 GB internal storage capacity. Asus ZenFone 5 has a much better battery duration than Nokia 6708.
Despite of being the best phone of the ones we compare here, the Asus ZenFone 5 is also cheap compared to the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.