| Global Score | |
| 32.4 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| Symbian 7.0 | Android 4.1.2 |
| -- | 2013-01-25 |
| 4.64 x 2.04 x 0.70 inches | 5.14 x 2.67 x 0.47 inches |
| 5.29 ounces | 5.24 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 90.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4 inches |
| 208 x 320 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | TFT |
| 191 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 7.6 |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.83 |
| Storage | |
| 18,43 MB internal memory | 4 GB internal memory |
| SD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.3 | 3.82 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 4.51 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 4.2 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 1700mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 275 hours standby time 6 hours talk time | 570 hours standby time 15.1 hours talk time |
| 1.36 | 3.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Xcover 2 is way better than Nokia 6708, having a score of 58.9 against 32.4. Samsung Galaxy Xcover 2 counts with Android 4.1.2 OS, while Nokia 6708 comes with Symbian 7.0 OS. Samsung Galaxy Xcover 2's body is notably thinner and just a little lighter than the Nokia 6708. Galaxy Xcover 2 counts with a much powerful processor than Nokia 6708, because it has a graphics processing unit and a larger number of faster cores.
Samsung Galaxy Xcover 2 has an incredibly better looking display than Nokia 6708, because it has a little bit greater screen density and a much higher 800 x 480px resolution. Galaxy Xcover 2 captures a lot better videos and photos than Nokia 6708, because it has a camera in the back with a way higher 5 megapixels resolution.
Galaxy Xcover 2 has a very superior storage to store more apps and games than Nokia 6708, because it has 3,98 GB more internal storage capacity. Galaxy Xcover 2 has a really longer battery duration than Nokia 6708.
The Galaxy Xcover 2 and the Nokia 6708 cost the same, which makes it easy to pick between these devices.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.