| Global Score | |
| 37.3 | 64.2 |
| Basic Information | |
| Palm | LG |
| webOS 1.3.5 | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2018-01-05 |
| 4.37 x 2.17 x 0.43 inches | 5.70 x 2.83 x 0.32 inches |
| 3.26 ounces | 4.94 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| -- | Plastic |
| $ 100.00 | $ 99.00 |
| Display / Screen | |
| 2.6 inches | 5 inches |
| 320 x 400 pixels | 1280 x 720 pixels (HD) |
| TFT | IPS LCD |
| 197 pixels per inch | 294 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627 chipset | MediaTek MT6750 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Adreno 200 (128 MHz) GPU | Mali-T860 MP2 GPU |
| 5.76 | 8.64 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 3.3 | 5.72 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EV-DO A and CDMA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.6 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2500mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 350 hours standby time 5.2 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.2, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer and Proximity Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
The LG Tribute Dynasty is way better than Palm Pixi Plus, having a overall score of 64.2 against 37.3. LG Tribute Dynasty counts with Android 7.1 Nougat OS, and Palm Pixi Plus works with webOS 1.3.5 OS. The LG Tribute Dynasty design is incredibly heavier but a lot thinner than Palm Pixi Plus. LG Tribute Dynasty features a bit better display than Palm Pixi Plus, because it has a greater count of pixels per inch of screen, a really bigger screen and a lot higher 720 x 1280 pixels resolution.
The LG Tribute Dynasty has a way better hardware performance than Palm Pixi Plus, because although it has doesn't have a graphics processing unit, it also counts with 7 more cpu cores. The LG Tribute Dynasty counts with a very superior storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Palm Pixi Plus, because it has 8 GB more internal memory and a slot for an SD memory card that holds a maximum of 32 GB.
LG Tribute Dynasty has a superior battery lifetime than Palm Pixi Plus. LG Tribute Dynasty features a way better camera than Palm Pixi Plus, because it has a lot more mega pixels back camera.
LG Tribute Dynasty not only is the best phones of the ones we are comparing here, but it's also the cheapest, making it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.