Palm Pixi Plus is a modest cellphone, having a fast CPU clocking at MHz, a 2 MP back-facing camera and a small sized 2.6-inches multi-touch screen. Let's take a deeper look at what this phone offers to us.
This cellphone is much lighter than what you would expect from a phone like this. The Palm Pixi Plus is very slim and comfortable, though it's not as slim as many other phones out there, with a thickness of 0.43 inches. The Palm Pixi Plus isn't a compact cellphone, taking into consideration it is 4.37" long,but it only contains a 2.6 inches display.
Palm equipped the Palm Pixi Plus with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627 system chip, which holds a powerful megahertz processing unit. To handle graphic calculations, this cellphone also uses an Adreno 200 graphic processing unit clocking at 128 MHz. This cellphone comes with aquite big 8 GB internal storage memory and while it doesn't have a slot for external memory cards, it should be enough to install a couple hundred applications, but it may not be enough if you are planning to install a couple of the largest games available nowadays.
This phone only features a 2 megapixels back camera. The camera also includes flash.
Palm packed this phone with a good level 2.6 inches screen, and a 400 x 320 resolution, which makes all photos and videos look good. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The Palm Pixi Plus features Wi-Fi capability (although it can't provide it to other devices acting as a mobile hotspot) and 3G data connection, over EV-DO A technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it is not a GSM enabled cellphone and it can work with CDMA carriers.
This cellphone also comes with a couple nice characteristics such as Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers and accessories) and GPS Localization, and a few sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
Palm is offering this cellphone for $ 100, which is a very high price for this kind of cellphone.
Palm Orange Inductive Battery Door Touchstone Charging Dock Back Cover for Palm Pixi and Palm Pixi Plus
Shop now
Palm Pixi Plus Verizon Only Cell Phone with WebOS, Touch Screen, 2 MP Camera and Wi-Fi - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Palm |
| Operating System (OS): | webOS 1.3.5 |
| Dimensions: | 4.37 x 2.17 x 0.43 inchesMetric11.1 x 5.51 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 3.26 ouncesMetric92.42 gImperial |
| Price: | $ 100.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 400 pixels |
| Pixel density: | 197 pixels per inchMetric77.56 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627 |
| Processor: | |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 5.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.