| Global Score | |
| 37.3 | 71.6 |
| Basic Information | |
| Palm | Samsung |
| webOS 1.3.5 | Android 11, 10 |
| -- | 2020-01-20 |
| 4.37 x 2.17 x 0.43 inches | 5.81 x 2.79 x 0.33 inches |
| 3.26 ounces | 5.33 ounces |
| -- | Black, Blue and Red |
| -- | Plastic and Plastic |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| 2.6 inches | 5.7 inches |
| 320 x 400 pixels | 1520 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 197 pixels per inch | 295 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627 chipset | Qualcomm Snapdragon 439 SDM439 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 1950 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Adreno 200 (128 MHz) GPU | Adreno 505 GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 3.3 | 8.44 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.32 inches (1/3.1") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 8.91 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EV-DO A and CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 350 hours standby time 5.2 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer and Proximity Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Samsung Galaxy A01 is way better than Palm Pixi Plus, having a 71.6 score against 37.3. The Samsung Galaxy A01 works with Android 11 operating system, while Palm Pixi Plus comes with webOS 1.3.5 operating system. The Samsung Galaxy A01 is a way heavier but thinner phone than Palm Pixi Plus. Galaxy A01 has a much better hardware performance than Palm Pixi Plus, because although it has doesn't have an extra graphics processing unit, it also counts with a larger number of cores.
The Samsung Galaxy A01 counts with a slightly better looking display than Palm Pixi Plus, because it has a way larger screen, a lot better 720 x 1520 resolution and more pixels per inch of display. Galaxy A01 counts with a way better camera than Palm Pixi Plus, because it has a way more MP camera. Galaxy A01 features much more memory capacity to store more games and applications than Palm Pixi Plus, because it has a SD memory card expansion slot that allows up to 512 GB and 16 GB internal storage capacity.
Galaxy A01 counts with a much better battery duration than Palm Pixi Plus.
Samsung Galaxy A01 and the Palm Pixi Plus cost exactly the same, which makes it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.