| Global Score | |
| 37.3 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Palm | Samsung |
| webOS 1.3.5 | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.37 x 2.17 x 0.43 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 3.26 ounces | 4.72 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| 2.6 inches | 4.8 inches |
| 320 x 400 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 197 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.2 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Adreno 200 (128 MHz) GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 3.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EV-DO A and CDMA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 2.6 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 350 hours standby time 5.2 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S III Cricket has a global score of 71.5, which is a lot better than the Palm Pixi Plus's global score of 37.3. Galaxy S III Cricket's construction is a lot thinner but heavier than the Palm Pixi Plus. Galaxy S III Cricket comes with Android 4.0 OS, and Palm Pixi Plus comes with webOS 1.3.5 OS.
The Galaxy S III Cricket features a much better looking display than Palm Pixi Plus, because it has a way greater count of pixels per inch of screen, a way bigger display and a lot higher resolution of 1280 x 720 pixels. The Galaxy S III Cricket has a way bigger storage capacity to install applications and games than Palm Pixi Plus, because it has 24 GB more internal storage capacity and a slot for external memory cards that allows up to 64 GB.
Galaxy S III Cricket counts with a very superior processing power than Palm Pixi Plus, because it has a higher number of faster cores and a better GPU working at 400 MHz. The Galaxy S III Cricket captures much better pictures and videos than Palm Pixi Plus, because it has a way better resolution back facing camera.
The Galaxy S III Cricket has a really longer battery life than Palm Pixi Plus.
The Galaxy S III Cricket and the Palm Pixi Plus cost the same, which makes this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.