| Global Score | |
| 37.3 | 67.1 |
| Basic Information | |
| Palm | Xiaomi |
| webOS 1.3.5 | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-11-07 |
| 4.37 x 2.17 x 0.43 inches | 5.56 x 2.74 x 0.35 inches |
| 3.26 ounces | 5.50 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| -- | Metal |
| $ 100.00 | $ 104.00 |
| Display / Screen | |
| 2.6 inches | 5 inches |
| 320 x 400 pixels | 1280 x 720 pixels (HD) |
| TFT | IPS LCD |
| 197 pixels per inch | 294 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627 chipset | Qualcomm Snapdragon 430 8937 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Adreno 200 (128 MHz) GPU | Adreno 505 GPU |
| 5.76 | 8.55 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 3.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 8.8 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EV-DO A and CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| -- | Micro SIM |
| 2.6 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4100mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 350 hours standby time 5.2 hours talk time | -- |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Xiaomi Redmi 4 is way better than Palm Pixi Plus, having a score of 67.1 against 37.3. Xiaomi Redmi 4 is a a lot heavier but somewhat thinner cellphone than Palm Pixi Plus. The Xiaomi Redmi 4 comes with Android 6.0 Marshmallow OS, and Palm Pixi Plus works with webOS 1.3.5 OS. The Xiaomi Redmi 4 counts with a little bit better screen than Palm Pixi Plus, because it has more pixels per inch in the display, a much higher resolution of 720 x 1280 pixels and a way bigger display.
Xiaomi Redmi 4 features a superior storage capacity for games and applications than Palm Pixi Plus, because it has a slot for external memory cards that holds a maximum of 128 GB and more internal storage. Xiaomi Redmi 4 features a very superior CPU than Palm Pixi Plus, because although it has doesn't have an additional graphics processing unit, it also counts with a larger number of cores.
Xiaomi Redmi 4 captures much better videos and photos than Palm Pixi Plus, because it has a camera with a lot better resolution. Xiaomi Redmi 4 features a superior battery life than Palm Pixi Plus.
The Xiaomi Redmi 4 costs a bit more money than the Palm Pixi Plus, but it's still a convenient choice, because you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.