| Global Score | |
| 37.3 | 65.8 |
| Basic Information | |
| Palm | Xiaomi |
| webOS 1.3.5 | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-11-11 |
| 4.37 x 2.17 x 0.43 inches | 5.51 x 2.77 x 0.33 inches |
| 3.26 ounces | 4.64 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| -- | Metal |
| $ 100.00 | $ 104.00 |
| Display / Screen | |
| 2.6 inches | 5 inches |
| 320 x 400 pixels | 1280 x 720 pixels (HD) |
| TFT | IPS LCD |
| 197 pixels per inch | 294 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627 chipset | Qualcomm Snapdragon 425 8917 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Adreno 200 (128 MHz) GPU | Adreno 308 GPU |
| 5.76 | 8.28 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 3.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 8.8 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EV-DO A and CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| -- | Micro SIM |
| 2.6 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3120mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 350 hours standby time 5.2 hours talk time | -- |
| 1.36 | 5.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Xiaomi Redmi 4a has a global score of 65.8, which is way better than the Palm Pixi Plus's 37.3 general score. The Xiaomi Redmi 4a works with Android 6.0 Marshmallow OS, and Palm Pixi Plus comes with webOS 1.3.5 OS. Xiaomi Redmi 4a's body is notably thinner but extremely heavier than the Palm Pixi Plus.
The Xiaomi Redmi 4a features a way better performance than Palm Pixi Plus, because although it has doesn't have an additional graphics co-processor, it also counts with 3 more cores. The Xiaomi Redmi 4a features a little more vivid display than Palm Pixi Plus, because it has a greater screen pixels density, a way higher 720 x 1280 resolution and a much larger screen.
Xiaomi Redmi 4a counts with a way bigger storage capacity for games and applications than Palm Pixi Plus, because it has 16 GB internal storage and an external SD slot that allows a maximum of 128 GB. Xiaomi Redmi 4a counts with a really longer battery life than Palm Pixi Plus. Xiaomi Redmi 4a has a very superior camera than Palm Pixi Plus, because it has a back camera with way more mega-pixels.
Xiaomi Redmi 4a costs a little more than the Palm Pixi Plus, but it's still a great choice, because you can get a better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.