| Global Score | |
| 38.3 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Palm | Samsung |
| webOS | Android 4.1.2 |
| -- | 2013-01-25 |
| 3.96 x 2.34 x 0.67 inches | 5.14 x 2.67 x 0.47 inches |
| 4.76 ounces | 5.24 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 90.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| 3.1 inches | 4 inches |
| 320 x 480 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | TFT |
| 186 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 7.6 |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.83 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | 4 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 3.3 | 3.82 |
| Camera | |
| 3.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 5.06 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.3 | 4.2 |
| Battery Life | |
| 1150mAh Li-Ion Battery | 1700mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 5 hours talk time | 570 hours standby time 15.1 hours talk time |
| 2.8 | 3.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Xcover 2 is much better than Palm Pre GSM, getting a 58.9 score against 38.3. Samsung Galaxy Xcover 2 has Android 4.1.2 operating system, and Palm Pre GSM has webOS operating system. Samsung Galaxy Xcover 2's body is noticeably thinner but a little heavier than the Palm Pre GSM. Samsung Galaxy Xcover 2 features a much better processing power than Palm Pre GSM, because it has an additional GPU and more processing cores.
Samsung Galaxy Xcover 2 features just a bit better screen than Palm Pre GSM, because it has a way better resolution of 800 x 480px, a higher screen pixel density and a bigger screen. Galaxy Xcover 2 shoots better videos and photos than Palm Pre GSM, because it has a way higher resolution camera in the back.
Galaxy Xcover 2 features more memory for applications and games than Palm Pre GSM, because although it has just 4 GB internal storage capacity, it also counts with a SD memory slot that allows up to 32 GB. Galaxy Xcover 2 counts with a much better battery performance than Palm Pre GSM, because it has a 1700mAh battery capacity.
The Samsung Galaxy Xcover 2 costs exactly the same than Palm Pre GSM.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.