| Global Score | |
| 26.5 | 73.2 |
| Basic Information | |
| Panasonic | Samsung |
| -- | Android 4.3 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.42 x 1.85 x 0.94 inches | 5.95 x 3.13 x 0.31 inches |
| 3.24 ounces | 5.43 ounces |
| -- | Brown |
| $ 99.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 132 x 176 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| 3.08 | 6.93 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 0.2 | 5.9 |
| Battery Life | |
| 680mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 370 hours standby time 16 hours talk time |
| 2.08 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Round has a general score of 73.2, which is much better than Panasonic X88's 26.5 general score. The Galaxy Round design is way heavier but much thinner than the Panasonic X88. The Samsung Galaxy Round has a lot better hardware performance than Panasonic X88, because it has a larger number of cores and a graphics processing unit.
Samsung Galaxy Round has a much more vibrant display than Panasonic X88, because it has a much better resolution of 1920 x 1080. Samsung Galaxy Round captures much clearer pictures and videos than Panasonic X88, because it has a way better resolution back facing camera. Samsung Galaxy Round has a very superior memory to install applications and games than Panasonic X88, because it has a SD memory card expansion slot that allows up to 64 GB.
Samsung Galaxy Round has a superior battery lifetime than Panasonic X88, because it has a 312% greater battery size.
The Galaxy Round is not only the best devices in this comparison, but it's also a bit cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.