| Global Score | |
| 27.8 | 77.9 |
| Basic Information | |
| Panasonic | Motorola |
| -- | Android 4.4.4 |
| -- | 2014-10-28 |
| 3.80 x 1.93 x 1.02 inches | 5.65 x 2.89 x 0.44 inches |
| 4.06 ounces | 6.21 ounces |
| -- | Black and Blue |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 139.00 | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.2 inches |
| 176 x 220 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | AMOLED |
| -- | 565 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.7 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| miniSD external memory slot | No SD card slot |
| 0 | 7.7 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 20.70 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 3840 x 2160 (24 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) slow motion video |
| 4.51 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3900mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 5.84 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Motorola DROID Turbo has a general score of 77.9, which is much better than Panasonic Z800's 27.8 overall score. The Motorola DROID Turbo is a much thinner but much heavier phone than Panasonic Z800. The Motorola DROID Turbo has a very superior hardware performance than Panasonic Z800, because it has an extra graphics processing unit and a greater number of cores.
The Motorola DROID Turbo has an incredibly better screen than Panasonic Z800, because it has a lot higher 2560 x 1440 pixels resolution. Motorola DROID Turbo has a superior storage for applications, games, photos and videos than Panasonic Z800, although it has no SD extension slot. The Motorola DROID Turbo has a way better camera than Panasonic Z800, because it has a back camera with way more mega-pixels.
Motorola DROID Turbo features a much better battery performance than Panasonic Z800.
Even being the best phone in our comparison, Motorola DROID Turbo is also a bit cheaper, which makes this phone an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.