| Global Score | |
| 28.7 | 73.2 |
| Basic Information | |
| Pantech | Samsung |
| -- | Android 4.3 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.00 x 2.00 x 0.70 inches | 5.95 x 3.13 x 0.31 inches |
| 3.40 ounces | 5.43 ounces |
| -- | Brown |
| $ 95.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.7 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 128 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.6 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 21,5 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| 3.63 | 6.93 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 0.3 | 5.9 |
| Battery Life | |
| 950mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 240 hours standby time 3 hours talk time | 370 hours standby time 16 hours talk time |
| 2.48 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Round is way better than Pantech Breeze, with a overall score of 73.2 against 28.7. The Galaxy Round construction is extremely thinner but much heavier than Pantech Breeze. Galaxy Round counts with a much better display than Pantech Breeze, because it has much more pixels per inch of display, a way better resolution of 1920 x 1080 and a lot larger display.
Samsung Galaxy Round features a much more powerful CPU than Pantech Breeze, because it has an extra graphics processing unit and a larger number of cores. The Samsung Galaxy Round counts with a much greater memory capacity for games and applications than Pantech Breeze, because it has more internal storage capacity and an external memory slot that allows up to 64 GB.
The Galaxy Round shoots greater pictures and videos than Pantech Breeze, because it has a much more mega pixels back facing camera. The Galaxy Round features a much better battery lifetime than Pantech Breeze, because it has a 2800mAh battery size against 950mAh.
The Galaxy Round and the Pantech Breeze cost the same, making it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.