| Global Score | |
| 31.3 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Pantech | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.50 x 2.40 x 0.39 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.30 ounces | 4.62 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5 inches |
| 320 x 240 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 167 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 204,8 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.8 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.4 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 3 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.56 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S4 has an overall score of 78.2, which is a lot better than the Pantech Link II's 31.3 global score. The Samsung Galaxy S4 body is notably thinner but a lot heavier than Pantech Link II. Samsung Galaxy S4 features a much faster processor than Pantech Link II, because it has an extra graphics processing unit and a higher number of faster cores.
Galaxy S4 has a way better looking screen than Pantech Link II, because it has a much greater display density, a lot bigger display and a lot higher resolution of 1920 x 1080. Galaxy S4 counts with a lot better camera than Pantech Link II, because it has a camera with much more MP. Galaxy S4 features a superior storage capacity for apps and games than Pantech Link II, because it has 32 GB internal memory capacity.
The Galaxy S4 features a much longer battery performance than Pantech Link II, because it has a 2600mAh battery size.
Samsung Galaxy S4 is a bit more expensive than the Pantech Link II, but you can get a much better phone for that few more dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.