| Global Score | |
| 29.3 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Pantech | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.02 x 1.97 x 0.78 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 4.66 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 200.00 | $ 205.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 128 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.5 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.9 | 7 |
| Battery Life | |
| 920mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 240 hours standby time 3 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.48 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S4 has a global score of 77.3, which is a lot better than the Pantech Matrix's overall score of 29.3. Samsung Galaxy S4's design is extremely thinner and a little lighter than the Pantech Matrix. The Galaxy S4 features a much more powerful processing unit than Pantech Matrix, because it has a larger number of cores and an extra graphics co-processor.
Samsung Galaxy S4 counts with a much better screen than Pantech Matrix, because it has a way higher quantity of pixels per display inch, a much higher 1920 x 1080px resolution and a much bigger display. Samsung Galaxy S4 has a lot bigger memory to store more apps and games than Pantech Matrix. Galaxy S4 features a much better battery duration than Pantech Matrix, because it has a 2600mAh battery size.
The Samsung Galaxy S4 captures much clearer videos and photos than Pantech Matrix, because it has a back facing camera with lot more mega pixels.
Samsung Galaxy S4 is a bit more expensive than the Pantech Matrix, but it's still a great choice, because you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.