|
|
| Global Score | |
| 32.8 | 73.2 |
| Basic Information | |
| Philips | Samsung |
| -- | Android 4.3 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.17 x 2.20 x 0.59 inches | 5.95 x 3.13 x 0.31 inches |
| 3.45 ounces | 5.43 ounces |
| -- | Brown |
| $ 95.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 2.6 inches | 5.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 154 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 11,26 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.2 | 7.56 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| 320 x 240 (QVGA) video resolution | -- |
| 4.51 | 6.93 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| SIM, Dual SIM | -- |
| 0.2 | 5.9 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 2.5 hours talk time | 370 hours standby time 16 hours talk time |
| 2.24 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Round has a score of 73.2, which is way better than Philips 699's 32.8 global score. The Samsung Galaxy Round body is much heavier but incredibly thinner than Philips 699. Galaxy Round counts with a really superior performance than Philips 699, because it has an additional GPU and a larger number of cores (and faster).
Galaxy Round has a much better looking display than Philips 699, because it has a way higher resolution of 1920 x 1080px, a much greater screen density and a really larger display. Galaxy Round has a much better storage for games and applications than Philips 699, because it has 31,99 GB more internal storage.
Galaxy Round features a much better camera than Philips 699, because it has a back camera with way more MP. The Samsung Galaxy Round features a superior battery life than Philips 699, because it has 2800mAh of battery capacity against 800mAh.
The Galaxy Round costs the same than Philips 699.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.