| Global Score | |
| 38.1 | 75.6 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 4.4.4, 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| 4.40 x 2.10 x 0.50 inches | 5.72 x 2.89 x 0.35 inches |
| 3.50 ounces | 6.00 ounces |
| -- | Gray, Green and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 190.00 | $ 199.00 |
| Display / Screen | |
| 3 inches | 5.1 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 133 pixels per inch | 432 pixels per inch |
| Yes | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.36 |
| Storage | |
| 524,29 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD, microSDHC (up to 16 GB) external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 2.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 16.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 8.69 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, UMTS, GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.8 | 6.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 252 hours standby time 5 hours talk time | 480 hours standby time 29 hours talk time |
| 1.36 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S5 Active is much better than the Samsung Flight II, with a global score of 75.6 against 38.1. The Samsung Galaxy S5 Active body is much heavier but way thinner than the Samsung Flight II. Galaxy S5 Active counts with a much better looking screen than Samsung Flight II, because it has much more pixels per inch in the screen, a way larger display and a lot better resolution of 1920 x 1080 pixels.
The Galaxy S5 Active has a much more powerful processor than Samsung Flight II, because it has a greater number of cores and an additional graphics co-processor. The Samsung Galaxy S5 Active has a much better storage capacity to store more games and applications than Samsung Flight II, because it has a SD memory slot that admits a maximum of 128 GB and more internal memory.
The Galaxy S5 Active takes much better pictures and videos than Samsung Flight II, because it has a much better 16 MP resolution back camera. The Samsung Galaxy S5 Active features a really longer battery lifetime than Samsung Flight II.
The Galaxy S5 Active costs a little more than the Samsung Flight II, but you can get a much better phone for that few more dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.