| Global Score | |
| 29.8 | 81.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-10 |
| -- | 5.59 x 2.76 x 0.28 inches |
| -- | 4.66 ounces |
| Black, Silver and White | Black, Gold, Green and White |
| -- | Aluminium and Glass |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 349.00 | $ 340.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.1 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Super AMOLED | Super AMOLED |
| -- | 576 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 9.9 |
| Performance | |
| -- | Exynos 7 Octa 7420 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2100 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| GPU | Mali-T760 MP8 (650 MHz) GPU |
| 5.76 | 10.08 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 3.3 | 5.8 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (4K) video resolution |
| 0 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 0 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Ion Battery | 2600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S6 Edge is a lot better than the Galaxy Watch 4 Classic (42mm), with a general score of 81.8 against 29.8. The Galaxy S6 Edge has a very superior performance than Samsung Galaxy Watch 4 Classic (42mm), because it has a greater number of cores, an extra graphics processor and a 64-bit processing unit.
The Galaxy S6 Edge counts with a much sharper display than Galaxy Watch 4 Classic (42mm). The Galaxy S6 Edge features a way better camera than Samsung Galaxy Watch 4 Classic (42mm). Galaxy S6 Edge counts with a very superior storage capacity to store more apps and games than Galaxy Watch 4 Classic (42mm), because it has 32 GB internal storage.
Samsung Galaxy S6 Edge counts with a really longer battery performance than Samsung Galaxy Watch 4 Classic (42mm).
The Samsung Galaxy S6 Edge not only is the best devices of the ones we are comparing, but it's also a bit cheaper, making it a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.