| Global Score | |
| 37.1 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Samsung | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 4.25 x 2.24 x 0.52 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 215.00 | $ 215.00 |
| Display / Screen | |
| 3 inches | 5.5 inches |
| 240 x 400 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | IPS LCD |
| 155 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| Yes | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.9 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 2.56 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG G3 is much better than the Samsung Infinity, with a global score of 76.4 against 37.1. LG G3 has a much greater performance than Samsung Infinity, because it has a greater number of faster cores and an extra graphics processing unit. The LG G3 counts with a way better looking screen than Samsung Infinity, because it has a way higher display pixel density, a much larger display and a way better resolution of 2560 x 1440.
The LG G3 features a much better memory capacity to install games and applications than Samsung Infinity. LG G3 has a way better camera than Samsung Infinity, because it has a back facing camera with lot more megapixels. LG G3 has a very superior battery life than Samsung Infinity, because it has 3000mAh of battery capacity against 1000mAh.
LG G3 costs exactly the same than the Samsung Infinity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.