| Global Score | |
| 40.1 | 43.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | Kyocera |
| Windows Mobile Standard | Android 2.3, 2.2 |
| -- | 2011-02-07 |
| 4.49 x 2.52 x 0.51 inches | 4.53 x 2.22 x 0.68 inches |
| -- | 6.80 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 515.00 | $ 200.00 |
| Display / Screen | |
| 2.6 inches | 3.5 inches |
| 320 x 240 pixels (QVGA) | 480 x 800 pixels |
| TFT | LCD |
| 154 pixels per inch | 267 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 7.3 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225 chipset | Qualcomm Snapdragon S1 QSD8650 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | Adreno 200 (128 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.47 |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| 3.00 MP | 5.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 5.06 | 5.5 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | EV-DO A and CDMA |
| SIM | -- |
| 3.3 | 2.6 |
| Battery Life | |
| 1700mAh Battery | 1370mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 7 hours talk time |
| 3.52 | 3.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 2.1, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Kyocera Echo is a little bit better than Samsung Pivot, getting a overall score of 43.8 against 40.1. The Kyocera Echo has Android 2.3 operating system, and Samsung Pivot comes with Windows Mobile Standard operating system. Kyocera Echo counts with a lot better performance than Samsung Pivot, and although they both have the same number of cores, the Kyocera Echo also has an additional graphics co-processor.
The Kyocera Echo features a way better looking display than Samsung Pivot, because it has a much bigger display, a much greater pixel number per inch in the screen and a much higher resolution of 800 x 480 pixels. The Kyocera Echo takes clearer pictures and videos than Samsung Pivot, because it has a camera in the back with much more megapixels.
Kyocera Echo has a lot bigger memory capacity to install applications and games than Samsung Pivot. Samsung Pivot has superior battery lifetime than Kyocera Echo, because it has a 24 percent larger battery size.
The Kyocera Echo is not only the best devices in our comparison, but it's also very cheap compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.