| Global Score | |
| 26.2 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.50 x 1.87 x 1.04 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.90 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 200.00 | $ 205.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| STN | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 1100mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 200 hours standby time 3.3 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.72 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S4 has an overall score of 77.3, which is much better than the Samsung SCH-A630's global score of 26.2. Galaxy S4's body is way thinner but heavier than Samsung SCH-A630. Galaxy S4 counts with a much faster CPU than Samsung SCH-A630, because it has more CPU cores and an additional graphics co-processor.
Galaxy S4 counts with an incredibly better looking screen than Samsung SCH-A630, because it has a way better 1920 x 1080 resolution. The Samsung Galaxy S4 has a superior memory to store more games and applications than Samsung SCH-A630, because it has an external memory card slot that allows a maximum of 64 GB.
Samsung Galaxy S4 captures much better pictures and videos than Samsung SCH-A630. The Galaxy S4 has a really longer battery life than Samsung SCH-A630, because it has 2600mAh of battery capacity.
Galaxy S4 costs a little more than the Samsung SCH-A630, but you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.