| Global Score | |
| 34.9 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 4.1.2 |
| -- | 2013-01-25 |
| 3.74 x 1.89 x 0.63 inches | 5.14 x 2.67 x 0.47 inches |
| 2.86 ounces | 5.24 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 90.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4 inches |
| 128 x 160 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | TFT |
| 128 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.5 | 7.6 |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.83 |
| Storage | |
| 3,07 MB internal memory | 4 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.1 | 3.82 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 3.63 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.3 | 4.2 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Ion Battery | 1700mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 240 hours standby time 5 hours talk time | 570 hours standby time 15.1 hours talk time |
| 2.4 | 3.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Xcover 2 has a global score of 58.9, which is way better than the Samsung SGH-A437's 34.9 global score. Galaxy Xcover 2's body is way thinner but incredibly heavier than Samsung SGH-A437. The Samsung Galaxy Xcover 2 features a much better looking screen than Samsung SGH-A437, because it has way more pixels per inch in the display and a much better 800 x 480 resolution.
Galaxy Xcover 2 counts with a much greater memory for applications and games than Samsung SGH-A437, because it has more internal memory capacity and an external memory slot that holds up to 32 GB. Samsung Galaxy Xcover 2 counts with a much better processing power than Samsung SGH-A437, because it has a higher number of cores and an additional graphics processor.
Samsung Galaxy Xcover 2 features a lot better camera than Samsung SGH-A437, because it has a back camera with a way better resolution. The Samsung Galaxy Xcover 2 features a much better battery life than Samsung SGH-A437, because it has a 1700mAh battery size.
The Galaxy Xcover 2 costs the same than Samsung SGH-A437, making it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.